Elektrická vrtačka je nejpoužívanější elektrické nářadí v domácnostech. Je součástí vybavení nejen profesionálů, ale i téměř každé domácnosti. Bez vrtačky nepověsíte těžší předmět na zeď, konzole na záclony, těžké obrazy, některé kusy nábytku. Kdo s vrtačkou pracuje poměrně často, možná se brzy setká s tím, že bude nutné vyměnit sklíčidlo. Časem se totiž může opotřebit nebo dokonce poškodit. A bez sklíčidla je vrtačka jen nepotřebným kusem technického zařízení.
vrtací kladivo

Typy sklíčidel

·         Rychloupínací – dotahuje se rukou s pomocí zajišťovacího mechanismu.
·         Ozubené – dotahování pomocí kličky systémem ozubeného kola zapadajícího do ozubeného hřebenu.
Podle systému upevnění na vřeteno dělíme sklíčidla na:
·         Samosvorné kužely – ty se vyskytují u profesionálního nářadí a rovněž u svislých stojanových vrtaček. Demontáž sklíčidla tohoto typu bývá velice rychlá a snadná.
·         Závitové kužely – častější případ uchycení, který je běžný u většiny akumulátorových a elektrických typů, s rozměry závitu 3/8 palce, ½ palce a 5/8 palce.
hlava vrtačky

Výměna nebo koupě nové vrtačky

Pamatujte na to, že každé sklíčidlo je zpravidla silně dotaženo, a že bude třeba vyvinout značnou sílu pro jeho povolení. Pomoci si můžeme i aplikací uvolňovače zarezlých šroubových spojení. Dále postupujeme tak, že nasadíme na vřeteno stranový klíč (každý přístroj může mít jiný rozměr, obvykle bývá 17 – 19 mm) a následně upneme do sklíčidla dlouhý Inbus klíč 8 – 10 mm, ve tvaru L. Vrtačku položíme na zem, jednou nohou se zapřeme o stranový klíč a druhou nohou sešlápneme rázovou silou Indus směrem k zemi. Inbus musí svírat s podložkou úhel 50 – 60 stupňů a nezapomínejte, že je zde levý závit, povolujeme tedy zleva doprava! Pokud se podaří hlavicí pootočit, demontáž je pak snadná, stačí jen nahradit stávající kus za nový a jemně dotáhnout opět stranovým klíčem a inbusem.
různé vrtáky
Některé ruční nářadí nemívá vřeteno přístupné pro montážní klíče, v takovém případě je nutné svěřit celou operaci odbornému servisu.