Category

Zábava

Zábava i v důchodu

Možná že i vy jste momentálně ve stádiu, kdy už vám zbývá jen potřesení rukou, poděkování a najednou odchod do důchodu. Někteří lidé právě z tohoto mají velké obavy, jelikož se bojí, že nebudou vědět jak něco takového přežít a k tomu se ještě nezbláznit.
protažení seniora
Rozhodně je velký rozdíl v tom, když máte den nabitý povinnostmi a den, kdy nemusíte dělat vlastně vůbec nic. Jestli je něco s čím mají lidé problém, pak je to právě tohle. Bojí se toho, že se v jejich životě najednou objeví prázdno, které nebudou mít čím a hlavně jak zaplnit. Co s tím dělat? Řešení je vlastně úplně jednoduché. Hlavní je zůstat aktivní, nezakrnět a plánovat.
Úplně nejlepší by bylo pořídit si diář, kam si můžete vše pohodlně zapisovat. Můžete si například pozjišťovat termíny divadel, výstav, muzeí a mnoho dalších a vše si zapsat. Nezapomeňte ale na určitý čas, který byste měli věnovat i sami sobě. Nejdůležitější je odpočinek. Můžete vyzkoušet masáže, zajít si ke kadeřnici a mnoho dalších.
Zábavu můžete jednoduše najít na internetu, pokud zavítáte na stránky, které jsou určeny přímo pro seniory, kde seženete dokonce i nabídku vzdělávacích kurzů.
senioři na výletě
Pokud nemyslíte pouze na zábavu a rádi byste byli prospěšní, zkuste uplatnit své dlouholeté zkušenosti a zkuste začít doučovat, hlídat děti známým apod.
Je důležité myslet také na to, aby vás nic nemohlo zaskočit. Je tedy dobré myslet na stáří včas. Tedy dokud na to máte ještě sílu a finance, je dobré si upravit svůj dům či byt tak, abyste jej mohli využívat i v době, kdy vás vaše tělo přestane poslouchat.
ruce starce na holi
Je jasné, že všechny tyhle věci nejsou zadarmo. Může se stát, že v důchodu nezbydou peníze na kulturu či cestování. Rozhodně nevěšte hlavu, protože i s tímto se dá něco dělat. Existuje totiž spousta akcí, kde nabízejí snížené vstupné. Některé akce jsou dokonce i zdarma.
Využijte tedy toho, že už konečně budete mít nějaký ten volný čas právě pro něco takového.

Spokojená mysl

Aby naše mysl byla spokojená, potřebuje zábavný tréning, činnost, u které se nebude nudit. Pokud usínáte nad křížovkami, nenechte se odradit, jsou i další možnosti. Oblíbené jsou například logické hry:
· Puzzle. Díky obrázku se skládají podle předlohy, mnohdy jsou obrazy velmi těžké a není snadné určit podle odstínu barvy, kam dílek patří, někdy bývají dílky stejného tvaru a tím je to celé ještě těžší.
· Slova. Skládání slov je naučná zábava pro malé i velké. Dají se skládat slova nejen v rodné češtině, ale i v angličtině, kterou si tak můžeme procvičit a naučit se nové výrazy.
kostky s písmeny
· Znalostní hry. Odpovědi na dané otázky ze všech možných oborů a činností. Otázky bývají dělené podle obtížnosti, a plnění zadání může být zábava pro celou partu přítel.
· Karty. Karetní hry doprovází lidstvo již mnoho staletí. Jistě si vyberete tu, která vás bude bavit. Karty jsou pro jednoho, nebo pro více hráčů, jejichž počet je omezen množstvím karet v balíčku, takže když smícháte balíčky dva či tři, může vás hrát opravdu hodně.
· Sportovní hry. Netřeba komentovat. Kdo by neznal šachy, fotbal, bowling, kulečník, a další.
· Únikové hry. Obvykle jde o místnost, a úkolem je dostat se z ní ven. Klíč bývá důmyslně schován, uzavřen nebo uzamčen pod heslem, v místnosti jsou všechny potřebné indicie, které čekají na objevení, a vedou postupně k cíli. Někdy má hra i zajímavé až detektivní téma.
· Hry napodobující činnosti, jako jsou střílečky nebo závody, či příprava jídla, péče o domácí mazlíčky nebo děti, oprava auta a domu, nebo další témata.
hraní videoher
Všechny tyto zábavné hry mají, kromě nutného logického uvažování a analyzování, další společnou vlastnost: dají se hrát nejenom na PC či i mobilu, ale hlavně i v realitě. A to dokonce v různém počtu osob. Znáte je? Nejznámější jsou lasergame, paintbal, motokáry, scrable, ale i escapegame . Už jste některé z nich vyzkoušeli? Pokud ne, tak to určitě zkuste, nudit se nebudete, zažijete zábavný den, a ještě si procvičíte mozek a zbavíte se stresu.

Děti v restauraci?

Najdou se určitě lidé, kteří vám řeknou, že děti do restaurace prostě nepatří. Možná mají tak trochu pravdu, ale i v takovém prostředí, kde se pohybuje hodně lidí a kde je vyžadováno chování na úrovni, v klidu a bez zbytečného křiku, se dají děti zvládnout. Návštěva restaurace není každodenní záležitostí ani pro dospělé, natož pak pro děti.
sál restaurace

Zvládnout někdy nepředvídatelné chování dětí se může stát nadlidským úkolem. Svého potomka zná každý nejlépe a měl by k jeho chování být i kritický. Některé dítě je klidné a některé naopak vzpurné a prosazující si svoje. Další otázkou je, zda je dítě zvyklé na cizí prostředí a cizí lidi kolem sebe. Jestliže chcete podniknout oběd či večeři v restauraci, pak by tohle mohlo bez problémů zvládnout dítě nejdříve kolem šestého roku. Zkuste to brát z jejich pohledu, pořád se na něco čeká, až přinesou jídelní lístek, pak pití, poté objednání jídla, pak zase čekání, a to je pro menší ratolesti někdy hotové utrpení a když se začnou nudit, je to nejlepší cesta k problémům. Spousta restaurací s tímto počítá a jsou přizpůsobeny i malým návštěvníkům, nabízí dětská jídla, židličky a někdy i místo, kde si mohou hrát. Mělo by se také jednat o podnik, který je na takovou návštěvu zvyklý a přizpůsobuje tak čekací dobu na jídlo, zkrátit tuto nepříjemně dlouho dobu lze i objednáním polévky.
snídaně v restauraci

Počítat s tím, že se dítě bude nudit, musíte v každé situaci. Proto je dobré být stále připraveni, pastelky a sešit nebo omalovánky dokáží divy, stejně tak dětský časopis nebo knížka či drobnost na hraní.

Velkým problémem pak může být samotné jídlo, nemusí jim chutnat tak, jak jsou zvyklé z domova. Jestli dojde k tomu, že jíst nechce, nenuťte ho. Možná pomůže to, když bude před samotnou návštěvou restaurace trénovat doma, formou hry určitě zaujmete. Zkuste dítěti nabídnout roli hosta a sebe postavte do role obsluhy.