Postavit vlastní dům HB stavby je snem mnohých z nás, bydlení stranou rušného sídliště, v okrajové části města nebo dokonce na venkově má tolik plus, že bychom o nich mohli hovořit donekonečna. Tím podstatným pozitivním vlivem je naše zdraví – silný imunitní systém, který můžeme podpořit nejen zdravou výživou a vhodným pohybem, ale také eliminací stresových faktorů. A těch je ve městě celá řada. K chronickému stresu přispívá i bydlení v panelovém sídlišti, jde o to, že se zde kumuluje obrovské množství lidí na malé ploše, každý vyzařuje jistou energii – myšlenky, a to ovlivňuje tzv. kolektivní vědomí. Mnoho lidí žije životem chaotickým, sebedestruktivním, závistivým a čím více je tokových lidí kolem vás, tím více vám to „bere energii“.

okno v kuchyni

Citliví lidé to dovedou zaznamenat velmi silně, v průběhu dne se v takových místech cítí nesví a je jim lépe vždy v noci nebo pozdě večer, kdy většina lidí už spí.

Nízké životní náklady

Dalším faktorem, proč se osamostatnit a být nezávislým na společenství vlastníků jednotek v bytovém domě, případně na placení nájemného, je snížení životních nákladů na minimum. Částky na údržbu bytového domu bývají velmi vysoké a mnohdy se o naspořené sumě nerozhoduje rozumně a hospodárně. Další věc je vytápění a u něho bychom se mohli na okamžik zastavit.

pěkná koupelna

Dálkové topení bytových domů je velmi neekonomické, tímto způsobem doslova vyhodíte spoustu financí a přitom by se to dalo řešit mnohem lépe. Stačí si propočítat vytápění vlastního domu dřevem, a to nejlépe systémem průduchů vedeným z jednoho centrálního topeniště (krbu či krbových kamen).

Dále je možné řešit vlastní zdroj vody z vrtané studny a vyplatí se i investice do solárních kolektorů pro ohřev vody, či fotovoltaických panelů, s nimiž lze nejen ušetřit, ale do značné míry se stát nezávislými na dodavatelích energií.