Když vám někdo představí soustruh, předvede vám například, jak se na něm obrábí ocelová hřídel, možná vás také uchvátí kouzlo práce řezného nástroje – soustružnického nože, jak zajíždí do materiálu a jak z něj odpadá tříska. Můžete tu vytvořit různé tvary a výsledný výrobek pak použijete třeba při montáži výrobků spotřebního zboží. Strojaři ale zhotovují nejen válcové či kruhové, anebo ploché tvary, ale také kuželové. A to jak vnější kužely, tak i vnitřní kuželové otvory. Kužel je zajímavý geometrický útvar a ve strojařině jej využijete například při výrobě takzvaného Morse kuželu. Tento tvar je zapotřebí k upínání některých nástrojů, například vrtáků, abyste s nimi mohli zhotovovat přesnější otvory, než kdyby byl vrták upnutý pouze ve sklíčidle a měl válcovou stopku.

kužel na nástroji

Morse kužel upne nástroj velice přesně, vlastně jej spojí v celistvé délce a vrták nebude při otáčení házet, nebude tolik excentrický a proces vrtání bude přesnější.

K tmu, abyste dokázali vyrobit velmi přesný a Morse kužel v podobě vnitřního otvoru, potřebujete také speciální nástroj – výstružník na kužel. Výstružníky jsou velmi přesné nástroje, mají na rozdíl od vrtáků více břitů a jsou dobře vedené ve vrtaném otvoru, což zajistí jeho rozměrovou a tvarovou přesnost a také velmi jemný povrch. Díky tomu pak může docházet k pevnému ukotvení nástroje v Morse kuželu a k precizní strojírenské výrobě.

strojírenské nástroje

Výstružníky a spolu s nimi také výhrubníky a samozřejmě i vrtáky patří k nejstarším strojírenským nástrojům, lidstvo je zná desítky let a jsou stále základním vybavením mnoha strojírenských provozů sériové či kusové výroby a také údržby, zámečnických dílen nebo i amatérských pracovišť, kde lidé potřebují zhotovit válcové či kuželové otvory pro spojení hřídele s dírou u mechanických součástí strojů nebo například dopravních prostředků.