Levandule je nejenom krásná, ale i voňavá květina, která má mnoho účinků na naše zdraví. Existuje několik odrůd levandule. Z květů se vyrábí levandulové sirupy, marmelády, levandulová koupelová sůl, levandulový olej, levandulová voda. Sušené květy se přidávají i do pečení, dělá se z nich levandulová káva, limonáda i levandulové mýdlo. Levandulová kvítka se dají přidat téměř do všeho.

levandule

Sušené květy se ve svazcích věší i do oken a po bytě. Dávají se i do skříní na provonění a odhánění molů. Zde je jen malý přehled toho na co vše se levandule může využívat.

Levandule ale nemá jen krásnou vůni a barvu. Díky čemuž je hojně využívaná i v gastronomii. Má totiž i silné účinky na naše zdraví. Účinky z levandule na sobě pocítíte po jejím užití už velmi brzy, protože se velmi rychle vstřebává v našem organismu.

levandulové mýdlo

A jaké že jsou tyto léčivé účinky, které nám levandule nabízí?

Tak například se levandule využívá na zklidnění při úzkosti a stresu. Využívá se tak k relaxaci, uvolnění svalů i při bolesti zad. Levandule také podporuje trávení tím, že zlepšuje trávicí ústrojí. Je skvělá i proti nadýmání. Čaj či levandulový sirup se doporučuje při poruchách spánku na lepší usínání. Spánek je pak také kvalitnější a hlubší.

Tato bylinka má také antibakteriální účinky a využívá se i jako dezinfekce. Proto se využívá na problematickou pleť v podobě olejů a pleťových vod.

Rychlý a dostupný je levandulový sirup, který můžete mít v lednici a využít ho kdykoli. Jak při problémech se spánkem, tak také na uklidnění při stresu. Bio siru se vyrábí s citrónovou šťávou, která slouží jako konzervant. Přidává se také třtinový cukr. Díky tomu můžete sirup přidávat do čajů v zimě a v létě si z nich udělat chladivou limonádu. Díky sirupu budete mít každodenní a celoroční přístup k této skvělé rostlince a můžete využívat její účinky.