Co nám může zničit pozitivní účinek cvičení na náš organismus? Co není vůbec vhodné dělat poté, co opustíme tělocvičnu? Kdy si tedy můžeme uškodit?
pozice prkno
 
Když se hned nepřevlékneme
Není vůbec dobrý nápad zůstat dlouho ve zpoceném vlhkém oblečení. Převlékáme se hned po cvičení i když jsme v situaci, že se nemůžeme hned osprchovat. Je to potřeba nejen z estetických důvodů (příliš bychom nevoněli a nevypadali zrovna hezky), ale je to i problém hygienický. Ve vlhku se daří bakteriím. Může to skončit nepříjemnou vyrážkou. Také můžeme snadno prochladnout. Namáhané svaly rovněž potřebují teplo!
 
Když hned usedneme
Nebo hned ulehneme. Nemá cenu třikrát týdně dřít v posilovně a v ostatním čase v práci sedět a doma polehávat. Dobré je, když i v době nabírání sil tělo trošku protáhneme. Co nějaké domácí práce? Také je vhodná chůze, třeba procházky s dětmi či s pejskem.
 
Když se hned vrhneme na těžkou práci
Po příchodu z posilovny jsme „nabuzeni“, plni energie. Stane se pak snadno, že začneme nějakou těžkou práci. Třeba nějaké stavební úpravy v domě nebo těžší práce na zahradě. Svaly jsou vyčerpané a potřebují živiny, regeneraci. Těžké práce, kde jsou příliš napínány, proto plánujeme na dny, kdy cvičení nemáme. Vyhneme se tak zbytečnému a hodně bolestivému zranění svalů!
 
Když se nevhodně stravujeme
Velmi častým nešvarem je dát si po cvičení odměnu ve formě něčeho dobrého. Vždyť si to přece zasloužíme! Po cvičení zajdeme „na jedno“ pivko, nacpeme se něčím kalorickým, tučným, slaným či sladkým. Vezmeme útokem restauraci, pizzerii, cukrárnu nebo doma lednici! Tak na to pozor. Takto doplňovat energii je naprosto nevhodné. Spálené kalorie nabereme rychle zpět (a k nim i nějaké navíc) a důležité živiny nám při tom často chybí. Po cvičení to chce lehkou zdravou svačinku. Nějaký ten mléčný výrobek, celozrnné pečivo, ovoce, oříšky, libové maso (třeba kuřecí sendvič). A samozřejmě je potřeba doplnit vodu. Nejlépe neochucenou, neslazenou a neperlivou.
 posilování paží
Když vynecháváme odpočinkový den
Pro naše tělo je nezbytný nejen pohyb, ale také odpočinek a regenerace! Den, kdy necvičíme, zařazený alespoň jednou týdně, rozhodně nevynecháváme! Naší kondici bychom jen uškodili.