Dnešní doba je opravdu velice zajímavá, netradiční a pro nás všechny úplně nová. Jak jde vidět ani sama vláda neví, co si počnout, a to hlavně v oblasti financí, se kterými je náš stát opravdu, jak se říká, na štíru. Důvodem je stále rostoucí státní dluh a také schodek, u kterého je na vině hlavně covidová pandemie a zmatečné a podezřelé jednání naší vlády. Do této problematiky se dnes ovšem zamotávat nebudeme, takže rovnou k věci. Zoufalé časy si žádají zoufalé činy. Za takový zoufalý čin by se dala považovat i předvánoční reklama ministryně financí, jejíž úkolem byla podpora investování občanů do státních dluhopisů Fahd.cz. Jsou ale tyto investice opravdu výhodné? A jak vlastně státní dluhopisy fungují?

Rostoucí finance

Princip státních dluhopisů je naprosto jednoduchý. Vy, jako občan, poskytnete státu peněžní prostředky, a stát vám na oplátku vydá tzv. státní dluhopis, kterým se nejen zaručuje, že vám peníze vrátí, ale také to, že vám vrátí mnohem větší částku, tedy to, že vaše investice bude zúročena. Výsledkem tohoto obchodu by tak měl být jak spokojený stát, který získá peníze, které potřebuje pro bezproblémový chod státu, tak občan, který ve finále vydělá a má kam uložit nadbytečné peníze. Rovněž má občan pocit bezpečí, protože státní dluhopis by měl být nejspolehlivějším dluhopisem, protože je malá pravděpodobnost toho, že právě stát zkrachuje anebo si udělá tu ostudu, že svým občanům peníze nevrátí.

Jsou ale opravdu dluhopisy tak výhodné, jak bylo propagováno například v již zmíněné reklamě? Pro běžného člověka, který nehodlá investovat miliony, by byla nejspíše odpověď naprosto jednoduchá a to jednoznačné ne. Na druhou stranu i milionář si ve finální fázi najde investici mnohem lepší a výnosnější než do dluhopisů tohoto typu. Plánujete-li tedy koupi nějakých těch dluhopisů rozhodně nepočítejte s tím, že se z vás díky nim stanou milionáři. Velkým problémem při vlastnictví tohoto cenného papíru je také inflace. Nabízí se ovšem také možnost pořízení protiinflačních dluhopisů, které jsou chráněny a křivku inflace tedy opisují.

Růst financí

Rada na závěr tak zní, pokud chcete své peníze dobře uložit, a ještě k tomu zúročit, rozhodně se stále více vyplatí investice například od drahých kovů, nemovitostí, což může být nejen koupě domu anebo pozemku, ale také třeba bytu, který můžete následně pronajímat. Zkusit můžete také historické prvky, ovšem to už vyžaduje trochu větší množství času a také znalostí, abyste ve finále spíše neprodělali.