Česká koruna, původně československá, slaví letos stejně jako naše republika 100 let od svého vzniku. K této příležitosti Česká národní banka vydala několik výročních mincí a poprvé i výroční bankovku.
vlajka na ruce
Oběžné mince 20 Kč
První část oběžných mincí s nominální hodnotou 20 Kč byla vydána 24.10.2018. Byly vyraženy v České mincovně v Jablonci nad Nisou. Na lícové straně mincí je český lev a na rubové jsou portréty významných osobností Československa T.G. Masaryka, M.R. Štefánika a E. Beneše. Celkem bylo uvolněno k výměně 200 tisíc kusů těchto mincí. Aby byl zajištěn rovný přístup, byly vydávány pouze výměnou za hotovost na 7 výdejních místech po celé ČR v počtu 3 kusy od každého vzoru na osobu za den. Většina uchazečů využila maximální počet 9 mincí na 1 výměnu, největší zájem byl o mince s portrétem T.G. Masaryka. Převážná většina těchto mincí zůstane pravděpodobně v držení sběratelů, nadšenců i lidí, kteří si jen chtějí nechat památku na toto krásné výročí. Do oběhu se dostane zřejmě jen minimální množství, a i to pravděpodobně opět uvízne v rukou nějakého nadšence. Pokud jste tuto událost nestihli nevadí, bude ještě jedna příležitost. Tyto mince budou ještě znovu vyraženy spolu s dalšími 3 osobnostmi, a to nejvýznamnějšími meziválečnými finančníky A. Rašínem, V. Pospíšilem a K. Englišem. Předpokládané datum emise je 30.ledna 2019. Podmínky by měly být stejné jako u první emise dne 24.10.2018.
lev na minci
Pamětní mince
ČNB vydala také několik pamětních mincí a to:
100 mil. Kč zlatou vysokohmotnostní minci – 100 let československé koruny
10 tis. Kč zlatou minci – 100. výročí zavedení československé měny
10 tis. Kč zlatou minci – 100. výročí vzniku Československa
2 tis. Kč bimetalovou minci – 100. výročí zavedení československé koruny
500 Kč stříbrnou minci – 100. výročí zahájení vydávání československých platidel
500 Kč stříbrnou minci – 100. výroční přijetí Washingtonské deklarace
Pamětní bankovka
Poprvé bude také vydána pamětní bankovka “budování československé měny” s portrétem A. Rašína a nominální hodnotou 100 Kč. Vydání této bankovky je plánované na 25.2.2019 a bude vydána v počtu 20 000 kusů.