Tažné zařízení Octavia je nesmírně užitečné a víceúčelové příslušenství. Jednou z možností, jak jej využít, je připojení obytného přívěsu. Můžete pak prožít dovolenou svých snů a procestovat mnoho míst a nebýt závislí na drahém ubytování, kde se navíc shlukuje mnoho lidí, a není tu dostatek klidu a pohody.

Škoda Octavia

Jízdu s karavanem lze trénovat s instruktorem

Podmínky pro řízení vozidel připojených na homologované tažné zařízení určuje vyhláška o provozu na pozemních komunikacích a tam je vždy zásadní hmotnost celé soupravy. Pokud se s přívěsem vejdete do 750 kg a kompletní souprava neváží více než 4,5 tuny, vystačíte s řidičákem skupiny B. U vyšších hmotností přívěsů pak stačí řidičák B tehdy, nepřesahuje-li jízdní souprava 3,5 tuny.

U vyšších hmotností souprav či přívěsů se pak vyžaduje buď nástavba k oprávnění s názvem B96 (neboli BE), případně pro velmi vysoké hmotnosti souprav do 7 tun již nákladnější a zdlouhavé oprávnění tzv. B + E.

souprava s karavanem

Každopádně, co k jízdě s obytným karavanem potřebujete, je homologované tažné zařízení a pochopitelně vůle a určité předpoklady řídit vůz s připojeným návěsem. Ne každý si na něco takového troufne, ovšem po absolvování tréninkových jízd, které lze zajistit u některých instruktorů či autoškol, kde se zaměříte na správné parkování, couvání, odhad vzdálenosti i jízdu za zhoršených povětrnostních podmínek, se pak zařadíte mezi šťastlivce, co mohou volně a svobodně cestovat, kam se jim zlíbí (a kam je povolen vjezd).

Karavan nemusíte vlastnit

Existuje řada půjčoven, které nabízí celoročně obytné přívěsy, nejčastěji s pohotovostní hmotností cca 1400 kg. V takovém přívěsu pohodlně přespí až 7 osob, můžete takto realizovat smělé plány na dovolenou po celé Evropě, ovšem pamatujte, že bývají na několik týdnů vozidla zamluvena, je tedy nutné s rezervací počítat v předstihu.