Najdou se určitě lidé, kteří vám řeknou, že děti do restaurace prostě nepatří. Možná mají tak trochu pravdu, ale i v takovém prostředí, kde se pohybuje hodně lidí a kde je vyžadováno chování na úrovni, v klidu a bez zbytečného křiku, se dají děti zvládnout. Návštěva restaurace není každodenní záležitostí ani pro dospělé, natož pak pro děti.
sál restaurace

Zvládnout někdy nepředvídatelné chování dětí se může stát nadlidským úkolem. Svého potomka zná každý nejlépe a měl by k jeho chování být i kritický. Některé dítě je klidné a některé naopak vzpurné a prosazující si svoje. Další otázkou je, zda je dítě zvyklé na cizí prostředí a cizí lidi kolem sebe. Jestliže chcete podniknout oběd či večeři v restauraci, pak by tohle mohlo bez problémů zvládnout dítě nejdříve kolem šestého roku. Zkuste to brát z jejich pohledu, pořád se na něco čeká, až přinesou jídelní lístek, pak pití, poté objednání jídla, pak zase čekání, a to je pro menší ratolesti někdy hotové utrpení a když se začnou nudit, je to nejlepší cesta k problémům. Spousta restaurací s tímto počítá a jsou přizpůsobeny i malým návštěvníkům, nabízí dětská jídla, židličky a někdy i místo, kde si mohou hrát. Mělo by se také jednat o podnik, který je na takovou návštěvu zvyklý a přizpůsobuje tak čekací dobu na jídlo, zkrátit tuto nepříjemně dlouho dobu lze i objednáním polévky.
snídaně v restauraci

Počítat s tím, že se dítě bude nudit, musíte v každé situaci. Proto je dobré být stále připraveni, pastelky a sešit nebo omalovánky dokáží divy, stejně tak dětský časopis nebo knížka či drobnost na hraní.

Velkým problémem pak může být samotné jídlo, nemusí jim chutnat tak, jak jsou zvyklé z domova. Jestli dojde k tomu, že jíst nechce, nenuťte ho. Možná pomůže to, když bude před samotnou návštěvou restaurace trénovat doma, formou hry určitě zaujmete. Zkuste dítěti nabídnout roli hosta a sebe postavte do role obsluhy.